Wymiary paczki — jak podawać je poprawnie i jak najłatwiej ją zmierzyć?

Wysyłanie paczek kurierem jest związane z koniecznością opłacenia usługi. Jej koszt wynika z konkretnych czynników, wśród których najistotniejsze są wymiary i waga. Na ich podstawie przewoźnik ocenia, czy przesyłka kwalifikuje się do transportu jako standardowa oraz ile trzeba za nią zapłacić. Wymiary paczek kurierskich powinny być podawane w określonej formie. Warto też wiedzieć, jak zmierzyć paczkę.

Wymiary paczki jak podawać — jakie parametry są ważne?

Firmy kurierskie realizują usługi przewozowe na zasadach, dzięki którym ich praca jest efektywna i przynosi dochody. Aby było to możliwe, samochody o określonej ładowności i kubaturze powinny być odpowiednio wypełniane przesyłkami. Opłaty za ich obsługę muszą nie tylko pokrywać koszty transportu, ale też przynosić dochód firmie. Umieszczenie w skrzyni ładunkowej kilku lekkich, ale dużych paczek z pewnością nie jest opłacalne. Dlatego przewoźnicy opracowali zasady, które pozwalają im na optymalne wypełnienie każdego samochodu.

Podstawę kwalifikacji paczki do klasy standardowych przesyłek stanowią jej parametry. Najważniejsze z nich to:

  • szerokość,
  • wysokość,
  • głębokość,
  • waga.

Na ich podstawie przewoźnik często oblicza tzw. wagę gabarytową, która jest relacją pomiędzy objętością paczki a jej masą. Przesyłki małe, ale ciężkie mogą być wówczas kwalifikowane do grupy niestandardowych i wysyłane po uiszczeniu dodatkowej opłaty.

Wymiary paczki jak podawać — jak zważyć paczkę?

Wypełniając formularz zamówienia na usługę kurierską, warto wiedzieć, jak podaje się wymiary paczki. Schemat jest ściśle określony, dzięki czemu osoba zainteresowana bez problemu może rozpoznać, z jakim wymiarem czy kształtem przesyłki ma do czynienia. Jest to również istotne z tego względu, że większość czynności w sortowni odbywa się automatycznie. Podczas skanowania wymiarów laserem nie ma miejsca na interpretację, która wartość oznacza jaki wymiar.

Jeśli w formularzu trzeba wpisać wymiary, kolejność podawania jest następująca: długość w cm x szerokość (głębokość) w cm x wysokość w cm. Do podania wagi paczki najczęściej w formularzu jest dodatkowe okienku lub rubryka. Wagę podaje się w kilogramach z zapisem części dziesiętnych po przecinku.

Jak zmierzyć paczkę i które wymiary są najważniejsze?

Mogłoby się wydawać, że do podania informacji o parametrach przesyłki nie trzeba poszukiwać instrukcji, jak zmierzyć wymiary paczki. W rzeczywistości zadanie jest proste tylko wtedy, gdy przesyłka jest zapakowana w proste, regularne w formie geometrycznej pudełko. Tego, jak zmierzyć karton zapewne nie trzeba wyjaśniać. Wystarczy zwykła taśma miernicza lub centymetr.

Znacznie trudniejsze jest podanie parametrów przesyłki o nieregularnych kształtach, jeśli nie jest ona zapakowana do kartonu. Zasady pomiaru sprowadzają się wówczas do:

  • ułożenia paczki na płaskiej powierzchni,
  • wykonania jej prostokątnego obrysu z uwzględnieniem wszystkich wystających elementów,
  • zmierzenia długości i szerokości obrysu,
  • odwrócenia przedmiotu o 90 stopni,
  • ponownego wykonania i zmierzenia obrysu.

Podczas przygotowywania przedmiotów do wysyłki wiele osób zastanawia się, jak zmierzyć głębokość paczki. Pojęcie to nie zawsze kojarzy się z tzw. grubością. Wymiar ten obejmuje odległość pomiędzy przednią i tylną częścią kartonu lub innego opakowania.  W przypadku paczek o nieregularnych kształtach można goi uzyskać, wykonując pomiar obrysu po odwróceniu opakowania.

Z powodu niewiedzy klienci nie zawsze podają prawidłowe wymiary paczki. Jak mierzyć przesyłki pakowane np. w zbyt mały karton, który po zamknięciu ulega wybrzuszeniu? Zasada jest prosta – obowiązuje zawsze wymiar w najszerszym miejscu. Warto też zastanowić się nad pakowaniem w folię stretch. Chociaż kurierzy zalecają ją jako dobre zabezpieczenie, takie opakowanie stwarza problemy w sortowni. Każda fałdka bowiem jest rejestrowana przez skaner laserowy. W efekcie mogą się zmieniać wymiary paczki i jest ona kwalifikowana jako niestandardowa. Maksymalne gabaryty paczki dla danego dostawcy można też sprawdzić w serwisie Euro-Paka.pl.

Total
0
Shares
Poprzedni artykuł

Przesyłka priorytetowa — ile idzie do odbiorcy? Czy warto z niej korzystać?

Następny artykuł

Nieodebranie paczki za pobraniem — czy wraca do nadawcy?

Powiązane artykuły