Nadanie przesyłki na konkretny adres bez porozumienia się z odbiorcą nie zawsze może być trafionym pomysłem. Już po nadaniu paczki bowiem może się okazać, że zmienił on miejsce zamieszkania lub chwilo przebywa pod innym adresem. Jeśli kurier ma doręczyć przesyłkę osobiście, niezbędna jest też obecność jednego z domowników. W sytuacji, gdy nie jest to możliwe, firmy kurierskie pozwalają na przekierowanie poczty. Na czym ono polega i kiedy warto z niego skorzystać?
Na czym polega przekierowanie paczki?
Przekierowanie przesyłki jest jedną z usług, którą oferują firmy kurierskie. Umożliwia ono nie tylko zmianę miejsca doręczenia paczki, ale również jego datę. W firmach przewozowych takich jak DHL można ją przesunąć nawet o 10 dni. Opcja jest dostępna jedynie dla odbiorcy, do którego jest adresowana przesyłka i nie wymaga kontaktu z jej nadawcą.
Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne w sytuacji, gdy jako odbiorca zostaniesz poinformowany o planowanym doręczeniu, ale wiesz, że nie będziesz w tym czasie dostępny pod wskazanym adresem. Jeśli przebywasz na wczasach lub w podróży służbowej, wystarczy złożyć odpowiednią dyspozycję. Przekierowanie poczty zagwarantuje Ci, że kurier dotrze z przesyłką już po Twoim powrocie.
Czy każdą paczkę można przekierować?
Przekierowanie paczki jest możliwe w większości przypadków. Każda z firm kurierskich ustala jednak własne warunki, których spełnienie jest niezbędne do skorzystania z tej usługi. Zaliczają się do nich między innymi:
- standardowe wymiary i waga paczek dopuszczone regulaminem przewozowym firmy,
- podanie adresu e-mail i numeru telefonu odbiorcy w danych adresowych,
- brak zaleceń takich jak terminowość przesyłki lub inne specjalne warunki doręczenia.
Bezpłatna usługa obejmuje też przekierowanie listów zwykłych i poleconych. W tym wypadku jest konieczne wypełnienie odpowiedniego formularza. W przypadku Poczty Polskiej jest też możliwe przekierowanie listów poleconych do skrzynki na listy. Dzięki temu doręczyciel, który nie zastanie lokatora w domu, nie zostawi awiza, ale korespondencję. Nie dotyczy to jedynie listów z sądu, policji i urzędu skarbowego. Natomiast firma InPost umożliwia przekierowanie korespondencji i paczki do paczkomatu lub też przedłużenie terminu jej odbioru.
O ile przed dostarczeniem paczki można zlecić jej przekierowanie?
Wiele osób otrzymujących zawiadomienia o planowanym doręczeniu zastanawia się, co to znaczy „przekieruj paczkę”. Taka informacja często jest dołączona do powiadomienia o wizycie kuriera. W rzeczywistości jest to też właśnie ten moment, w którym trzeba zdecydować o terminie i miejscu odebrania przesyłki. Kiedy kurier dotrze pod wskazany adres i próba doręczenia będzie uznana za nieudaną, a zmiana dyspozycji już nie będzie możliwa.
Jak wygląda przekierowanie paczki i czy można ją przekierować na dowolny adres?
Zasady przekierowania paczki są podobne w większości firm kurierskich. Najczęściej trzeba dysponować numerem przesyłki oraz dostępem do strony internetowej z możliwością wydania dyspozycji. InPost pozwala też na przekierowanie do paczkomatu bezpośrednio z wiadomości e-mail.
Jak przekierować paczkę u innych przewoźników? DHL, DPD czy UPS mają własne serwisy w sieci, do których klient otrzymuje link. Przekierowanie paczki wymaga zalogowania się, wpisania nowych danych dotyczących doręczenia i często też dodatkowego potwierdzenia PIN-em wysłanym na numer telefonu. FedEx ma nie tylko własny formularz zgłoszeniowy, ale również infolinię oraz FedEx Chat Live, na których pracownicy udzielają pomocy w zmianie daty i miejsca doręczenia.