Wysłanie paczki dla nadawcy nie jest obecnie żadnym problemem. Dostępne w sieci serwisy pośredniczące w zamawianiu kuriera umożliwiają złożenie zlecenia o każdej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu. Przy składaniu zamówienia można określić zarówno miejsce, jak i przedział czasowy, w którym kurier przyjedzie po przesyłkę. Inaczej bywa w przypadku odbiorcy, gdyż ma on niewielki wpływ na to, kiedy przyjedzie kurier.
Od której kurierzy dostarczają paczki? Czy można się ich spodziewać przed pracą lub szkołą?
Jednym z przekonań osób, które korzystają z usług kurierskich, jest to, że kurier ma obowiązek pojawić się o takiej porze, jaka odpowiada odbiorcy. Wielu klientów wręcz oczekuje, że zadzwoni on przed przyjazdem i ustali godzinę wydania paczki. Jest to przekonanie błędne, gdyż w żadnym wykazie obowiązków nie ma zapisu, że przed doręczeniem kurier musi zadzwonić do odbiorcy.
Wykonanie telefonu jest głównie grzecznościowe i wynika z chęci usprawnienia sobie pracy. Dla kuriera korzystniej jest skontaktować się z klientem niż dwukrotnie podejmować nieudane próby doręczenia, tracąc przy tym cenne minuty i paliwo.
Czas pracy kuriera jest uwarunkowany warunkami jego zatrudnienia, podobnie jak w każdym zakładzie pracy. Stąd też, aby wiedzieć, do której kurier może dostarczyć paczkę, wystarczy poznać podstawowe zasady:
- kurierzy w firmach przewozowych takich jak Pocztex, DHL, DPD czy InPost pracują w dni robocze od poniedziałku do piątku,
- doręczenie paczki w sobotę lub w godzinach wieczornych wymaga specjalnego zamówienia i dodatkowej opłaty,
- czas pracy kuriera zamyka się w godzinach 8-18 (wyjątkowo do 20.00).
Najpopularniejsze godziny dostarczania paczek
Informacja o tym, w jakich godzinach jeżdżą kurierzy, teoretycznie mogłaby pomóc w takim zaplanowaniu pobytu w domu, aby odbiorca był osiągalny, gdy nadejdzie przesyłka. W rzeczywistości nie zawsze jest to możliwe, bo przecież adresaci pracują, uczą się czy studiują i z powodu paczki nie mogą wziąć wolnego. Istnieje wprawdzie opcja przekierowania przesyłki na inny adres i odebrania jej np. w pracy, jednak nie każdy szef patrzy na to przychylnie.
Kurierzy mają tego świadomość i dlatego najczęściej docierają do odbiorców w godzinach popołudniowych. Wówczas istnieją większe szanse na to, że zastaną kogoś w domu. W pozostałych przypadkach pozostaje kontakt telefoniczny, podczas którego kurier może dowiedzieć się, czy adresat jest obecny. Pracownicy firm kurierskich zazwyczaj obsługują też przydzielone im rejony. Dlatego, jeśli klient często zamawia paczki i odbiera je w godzinach porannych, doręczyciel zazwyczaj o tym wie. To także jedna z przyczyn, dla których warto co jakiś czas sprawdzać status przesyłki — na przykład w serwisie Euro-Paka.pl.
Inną opcją jest wysyłanie przez firmy kurierskie klientom wiadomości e-mail lub SMS z informacją o planowanym doręczeniu, jego godzinach i telefonem do kuriera. Z jednej strony pozwala to na zaplanowanie obecności w domu dorosłej osoby w wyznaczonej porze. Z drugiej strony, wiedząc, o której przyjeżdża kurier, odbiorca może się z nim skontaktować i poinformować, że nie będzie dostępny. Praktykuje się też wydawanie pozwolenia na pozostawienie paczki u sąsiada.
Do której godziny kurier dostarcza paczki — kiedy najpóźniej można spodziewać się przesyłki?
Dla wielu klientów firm kurierskich cenną informacją jest nie tylko to, czy paczka może dotrzeć wcześnie rano, ale też to, o której godzinie przychodzi kurier najpóźniej. Jest to istotne, jeśli odbiorca czeka na pilną przesyłkę i chce wiedzieć, czy może się jej spodziewać jeszcze tego samego dnia. Zgodnie ze wskazanymi wcześniej godzinami pracy kurierów, z założenia ostateczną godziną, o której może dotrzeć paczka, jest godzina 18:00.
Inną kwestią jest możliwość nadania paczki z zaznaczeniem, że ma być doręczona o nietypowej porze. To również odpowiedź na pytanie, czy kurierzy jeżdżą w soboty. Jeżdżą pod warunkiem, że usługa zostanie dodatkowo opłacona.
Czas pracy kurierów jest też wskazówką, do której godziny można nadać paczkę. Godziny odbioru zwykle są takie same, jak w przypadku nadania. Niektóre firmy przyjmują zamówienia na późniejsze godziny (np. DHL do 19:00).